Pikk pealkiri, aga leian, et on asju, mida peaksite teadma enne, kui suure hooga oma Facebook lehe uuele süsteemile ehk Timeline’ile (Ajateljele) üle viite.

Tean, et on inimesi, kellele üldse see kogu uus Facebook Timeline teema ei istu, aga kahjuks või õnneks muudab Facebook ise kõikide lehtede süsteemi Timelineks 30. märtsil. Leian, et oleks tark ette valmistuda või ise varem sellega juba ühele poole saada.

Selleks, et alustada muudatuste läbiviimist nii, et leht veel päris avalikuks ei saaks, on vaja navigeerida oma lehele ja klikkida uue ülemise uudisekasti alt Preview ehk Eelvaade. Sealt edasi tuleks siis hakata nokitsema uue välimuse detailide kallal, et kõik ikka hea välja näeks kui avalikustamise aeg kätte jõuab.

Tooksin välja 5 suuremat muudatust ja selle, kuidas nendega toimida:

1. Nüüd on ka Facebook lehtedel Cover photo ehk ”esikaane” pilt.. mugavamalt öeldes päisepildi võimalus.

 • Selleks, et seda üldse lisada, näete oma uuel eelvaatega lehel nuppu, kus on peal Add a Cover ehk ‘Lisa kaanepilt’ (ei ole kindel eestikeelses sõnastuses). Sealt avaneb kaks valikut, üheks neist on Choose from Photos ehk ‘Vali oma piltide seast’ ja teiseks Upload a Photo ehk ‘Laadi üles uus pilt’.
 • Ideaalne päisepildi suurus on 851 x 315 pikslit, aga ei ole ka hullu, kui päris täpsete mõõtudega pilti ei leia. Siiski tuleks proovida hoida pildi mõõtmeid nendele arvudele lähedal, sest vastasel juhul venitatakse see foto välja ja ta kaotab igasuguse kvaliteedi.
 • Proovige kasutada kõrgkvaliteetseid fotosid, madala kvaliteedi ja väikeste mõõtudega pildid jäävad n-ö mürarohked ehk udused.
 • Ei soovita panna tähtsaid elemente (näiteks logo) pildi vasakusse äärde, sest selle osa katab profiilipildi kast.
 • Peale seda, kui olete päisepildi üles laadinud, saate seda vastavalt oma soovile paigutada hoides hiirenuppu all (juhul kui laadisite üles soovitatud kõrgusest kõrgema pildi).
 • Väga tähtis: Te ei tohi oma päisepildi disaini peal kasutada call-to-action tekste ning keelatud on panna peale noolekesi (vm disainielemente), mis näitavad Like/Meeldib kasti peale ning kutsuvad liituma. Keelatud on ka igasuguste URLide, telefoni numbrite ning aadresside kasutamine disainis. Lisainformatsiooni päisepiltide kasutamise kohta (inglise keeles) leiate SIIT.

2. Profiilipildi muudatus.

 • Profiilipilt saab nüüdsest olla vaid 180 x 180 pikslit.
 • Selleks, et profiilipilti muuta, liikuge selle peale hiirega ning klikkige Edit Profile Picture ehk ‘Muuda profiilipilti’.

3. About ehk ettevõtte tutvustus.

 • Sinna läheb automaatselt tekst, mis oli enne lehe infos.
 • Kui Teil oli varem seal pikk tekst, siis soovitan selle muuta 1-2 lauseliseks ning lisada lõppu ka ettevõtte kodulehe aadressi.

4. Apps (Tabs) ehk Rakendused (enne tunti neid taabidena, mina kutsusin neid lisamenüü nuppudeks).

 • Varem asusid need vasakul pool väikeste nuppude näol koos muu vajalikuga (Pildid, Üritused, Info jne), nüüd aga asuvad nad paremal pool päisepildi all suuremate kastide näol.
 • Korraga kajastub 4 kasti, kokku saab neid olla aga 12.
 • Selleks, et kastide järjekorda muuta, tuleb klikkida paremal pool asuva noolekese peale ja lasta Üritused paigutada näiteks Meeldimiste numbrist ettepoole.

NB! Kõik senised taabid ehk rakendused tuleb uue Timeline’i jaoks õigesse laiusesse ümber teha.

5. Friend activity ehk Sõprade tegevus

 • Nüüdsest näevad inimesed lehtedel sõpradega seotud teavitusi. Kui Teie sõbralistis olev inimene on näiteks Coffee In’i oma postituses maininud või teinud Check-in’i, siis näete seda antud ettevõtte seinal isegi siis, kui Teie sõber tegelikult Like/Meeldib antud lehel klikkinud pole.

Lisaks on uues Timeline’s võimalus oma postitusi eriliselt rõhutada. Lehe administraatorina on võimalik vajutada tähe kujulisele ikoonile postituse juures (selle jaoks tuleb lihtsalt postituse peale hiirega liikuda) ning see muudab postituse lehelaiuseks. Tähe ikooni kõrval asub ka pliiatsit meenutav ikoon, millele peale klikkides on võimalik valida Pin to Top ehk fikseerida postitus vasakule ülemisele positsioonile.

Timeline’ile on võimalik lisada ka Milestone ehk n-ö miilikive. Niimoodi saate märkida ära aja, mil ettevõte asutati, millal on olnud tähtsad sündmused jms.

Loodan, et sellest postitusest oli Teile kasu!

 

Alati parimat soovides,

Anna-Maria Mikaberidze

MultiMeediumi internetiturunduse projektijuht