09.03.2011

Miks kirjutan Yandex`ist? Ise kuulsin sellisest otsimootorist esmakordselt 2010.a. suvel.

Süvenedes avastasin, et www.yandex.ru `d kasutab Eestis nädalas üle 100 000 inimese. Kust selline fenomen ja eestlastele täiesti tundmatu otsing?
Alustasin uuringuid Wikipediast, kust selgus, et Yandexist, kui internetiotsingu ja uudiste portaali tegevuse alustamisest teatati juba 24.09.1997.a.

 

 

Nimetus Yandex «Яндекс» võib tõlgendada kui lühendit «Yet another indexer» («veel üks indeksaator») või kui «Языковой iNDEX» (keeleline indeks). On ka selline kirjapilt «Яndex».

Yandex osutab täneseks üle 30 teenuse: uudised, e-post, fotod, otsingumootor, töö-otsingu portaal, blogimise teenus, fotod, videod jne.

19.05.2010 käivitati inglise keelne versioon www.yandex.com

Omanikud: Üle 61 % ettevõttest kuulub investeerimisfondidele (ru-Net Holdings, Baring Vostok Capital Partners и Tiger Technologies), 24 % — manageridele ja firma töötajatele, 10 % — erainvestoritele ja endistele töötajatele, 5 % – optsioonide omanikele.

Venemaal jaguneb 60 miljoniline interneti kasutajaskond: Yandex.ru 65%, Google.ru 22%, Mail.ru 7%, Rambler.ru 2%ja muud väiksemad kokku 4%.

Kogu selle teabe kogumise ja klientide suure huvitatuse tulemusel otsustasin külastada kuu aega tagasi (veebruari alguses) Yandexi peakontorit Moskvas.

Kirjutan põhjalikumalt alles nüüd, sest kohtumisel soovisin teha fotosid ja filmida. Kõigi materjalide kooskõlastus nõudis oma aja.

Vaata MultiMeediumi lühikest videoklippi moodsast peakontorist SIIN ja televisiooni uudisvideot SIIN.

Kohtumine Yandexi peakontoris L.Tolstoi tn. 16 Moskvas toimus väga meeldivas õhkkonnas ja venepärase sooja külalislahkusega.

Leida keerulises kohas asuvat kontorit aitab väga põhjalik teejuhatus Yandexi webis. Andekas suur väliviit sisaldab Yandexi logo ja 16 Lev Tolstoi pilti, mis selgitab tänava nime ja maja numbrit.

Uhkes ja moodsas majas töötab kokku 2500 inimest, mitmed neist kodukontorites. Seal on 55 koosolekuruumi!
Lahke, kuid külastusreeglite osas range, Anastasia selgitab, et majas kehtib kord: kui omavahel vestleb juba 3 inimest, siis tuleb eralduda nõupidamisteruumi.

Väga innovatiivne ja mugav on see, et kõigis nendes ruumides saab maast laeni sein-tahvlile markeritega kirjutada.

Kõigil 7-l korrusel asuvatel nõupidamisruumidel on loovad nimetused, mis on korruse numbriga seotud: 4. Aastaaega, 4. The Beatles, 5. O clock , 7. Pöialpoissi, 7. Taevas jne.
Eraldi on üks nn magamis-puhkeruum, kus on kott- ja lamamistoolid neile, kes öötundidelgi Yandexit arendavad.
Kontoriköögi lauale tuuakse 2 korda päevas tasuta magusat ja puuvilju ajudetööks ning kosutust tervisele.
Töötajate sööklas on alati mitmekesine valik, sõbralikud hinnad ja superkokad. Anastasia nimetas seda lausa „Pühaks kohaks“ ja tõesti oli kõik väga maitsev.

Statistika kohaselt kasutavad mehed rohkem Yandex.Novosti ehk uudiseid ja naised Yandex.Pogoda ehk ilmateateid.
Populaarseimad on veel Yandex.ru e-mail, e-poode koondav Yandex.Market, Maps.yandex.ru ehk kaardid…

Mulle meeldib nende märksõnade tööriist

Analüütika tööriist on nimega Яндекс.Метрика

 

 

Tänaseks on Eesti klientidel tänu MultiMeediumi ja Yandexi vahelisele agentuurilepingule rohkem kasulikku teabeinfot, soodsamad hinnad nii klikipõhisele, kui ka bännerreklaamile.

Midagi erilistotseülekanne riikide kaardil, mida kasutajad just praegu otsivad Yandexis.